Tomek Jajonek – wytrwale do celu


Tomek Jajonek by virtualtrener.com

Tomek Jajonek by virtualtrener.com

Jego przygoda z kolarstwem zaczęła się stosunkowo późno, a pierwszym sukcesem nie było wysokie miejsce na zawodach, lecz samo ich ukończenie. Dziś Tomasz Jajonek jest na dobrej drodze do celu.
Jest przykładem osoby, która praktycznie od zera pięła się co roku w klasyfikacjach polskich wyścigów MTB. Swój pierwszy start zaliczył w 2006 r. na jeleniogórskiej edycji Bike Maratonu, gdzie ukończył dystans Mega w pierwszej 150 Open! Niesamowity wpływ w tej fazie jego ścigania mieli koledzy z lokalnego sklepu, a jednocześnie klubu rowerowego ADVENTURE z Tarnowskich Gór. To dzięki nim złapał bakcyla, który później przerodził się w poważne ściganie. Prawdziwy przełom w podejściu do treningu i kolarstwa miał miejsce w Istebnej w 2006 r. na wyścigu z serii MTB Maraton, gdzie z bardzo dużą przewagą nad rywalami wygrał Paweł Urbańczyk. Tomek pomyślał sobie wtedy, że zrobi wszystko, aby zbliżyć się do poziomu Pawła, szczególnie że obaj pochodzą z Tarnowskich Gór. Cenne rady doświadczonego Pawła wiele razy pomogły mu uniknąć uczenia się na własnych błędach. Do dzisiaj są oni w kontakcie i wymieniają się uwagami po każdych zawodach. Tomek regularne treningi zaczął od lutego 2007 roku, kiedy to postanowił nawiązać współpracę, z trenerem Jakubem Kurczem – założycielem serwisu VirtualTrener. Od tamtej pory sukcesywnie małymi kroczkami budują razem formę, która z roku na rok jest coraz lepsza. W pierwszym sezonie pod okiem trenera zaczął od wywalczenia 77. miejsca Open oraz 50. w M2 na dystansie Giga w Karpaczu, a na finałowej imprezie w Polanicy Zdrój był już 17. Open i 11. w kategorii M2. Całą ligę BikeMaraton na dystansie Giga ukończył na 12. pozycji w klasyfikacji generalnej M2.

Tomek Jajonek by virtualtrener.com

Tomek Jajonek by virtualtrener.com

Sezon 2008 był pierwszym, po pełnych przygotowaniach zimowych. Można więc było spodziewać się dalszego rozwoju sportowego. I tak też było, bo sezon ukończył na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej ligi BikeMaraton na dystansie GIGA w kat. M2, ustępując jedynie miejsca Pawłowi Urbańczykowi i Marcinowi Piecuchowi. W sezonie tym Tomek zanotował największy postęp sportowy, głównie za sprawą przejścia do klubu Twomark. Atmosfera i ludzie jakich tam spotkał pozwoliły mu na poważnie podejście do uprawiania kolarstwa górskiego. Największym wówczas sukcesem było 4. miejsce zdobyte na Mistrzostwach Polski w maratonie MTB wśród amatorów, które odbywały się w Wałbrzychu. Do medalu zabrakło mu jedynie 12 sekund. W 2008 w sumie wystartował w 20 zawodach, łącznie przejechał 15000 km i spędził na treningach ponad 500 godzin. Ubiegły sezon spędził jeżdżąc w barwach klubu Twomark Cannondale Antyradio Team, jednak już w kategorii M3. Głównym celem było wówczas podium na MP w maratonie MTB oraz klasyfikacja generalna Bike Maratonu. Cele te zostały zrealizowane, gdyż zajął 3. miejsce na MP w maratonie MTB w Wałbrzychu wśród amatorów, a w klasyfikacji generalnej BikeMaraton w kat M3 był 2. Po drodze była też etapówka Bike Adventure (2. Open, 1. w M3), oraz liczne pozycje medalowe na ogólnopolskich maratonach MTB.

Tomek Jajonek by virtualtrener.com

Tomek Jajonek by virtualtrener.com

Obecnie Tomasz Jajonek nadal jeździ tym samym teamie – Twomark Specialized Endura, jednak z powodu wycofania się ze startów Pawła Urbańczyka, jego zadania i cele sportowe musiały zostać nieznacznie zmodyfikowane. Do tego sezonu przygotowywał się już bardziej profesjonalnie. Jak do tej pory razem z trenerem idzie w dobrym kierunku, a treningi przynoszą oczekiwane rezultaty. Znaczną część czasu spędza na rowerze szosowym. W tym sezonie ma już za sobą pierwszy udany start na Słowacji, a w przyszłości będzie można spotkać Tomka na zawodach szosowych częściej. Jak dotąd w sezonie 2010 wystartował w 12 imprezach, głównie maratonach, z czego 11 razy był na podium. To dopiero połowa sezonu, a jego najważniejsze cele jeszcze przede nim. Więcej o sukcesach Tomka można przeczytać na jego stronie internetowej

Oryginalna wersja artykułu znajduje się na stronie mtb news tutaj

Reklamy

2 responses to “Tomek Jajonek – wytrwale do celu

  1. Pozwolę sobie skomentować ten wpis 😉

    Takich zawodników jak Tomek chciało by się mieć więcej… dlaczego?

    Dlatego, że z ludźmi o takich cechach można osiągnąć na prawdę dużo. Tomek nie jest cyborgiem ( strasznie nie lubię tego określenia ) tylko człowiekiem, który zdaje sobie sprawę, że aby osiągnąć coś w kolarstwie trzeba się sporo napracować. Mnie jako trenerowi bardzo dobrze współpracuje się z Tomkiem z wielu powodów ale na pewno główne z nich to: wewnętrzna dyscyplina, świadomość celu, determinacja i chęć walki. Tym różni się od wielu pozostałych zawodników, że wtedy kiedy pojawia się ból, a pojawia się często – Tomek nie wraca do domu z łzami w oczach i bezradnością na twarzy, że nie wychodzi mu trenowanie, tylko zaciska zęby i walczy o każdy kolejny cm podjazu…. Potem… potem już jest tylko lepiej.

    Kolejna rzecz to zaufanie… rozmawiamy na temat treningów i ich znaczeniu, jestem zawsze otwarty na trafne spostrzeżenia Tomka do przebiegu treningów i jego odczuć, dzięki temu, że bardzo dobrze potrafi obserwować swój organizm – wiem bardzo dużo o przebiegu jednostki treningowej. Tomek ma zaufanie do mnie jeśli chodzi o generalną strategię i plany treningowe. Ja natomiast wiem, że plany i cele jakie stawiam przed nim zostaną potraktowane serio i zrealizowane.

    Przed nami najważniejsze imprezy w sezonie. Wiem, że Tomka stać na dobre wyniki ale nie lubię typować miejsc… bo to robią kibice 😉 Uważam, że jeśli przejedzie trasę tak by walczyć na każdym odcinku dając z siebie wszystko, to zarówno ja jak i Tomek będziemy zadowoleni.

  2. A i jeszcze coś Tomek nie choruje na cyklozę…. z moich obserwacji wynika, że im ktoś bardziej cierpi na cylkozę tym słabsze ma wyniki na zawodach… a to tak na marginesie.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s