Dlaczego daktyle?


Świeże daktyle (niestety w naszym rejonie rzadko dostępne:)) posiadają dużą wartość energetyczną. Wartość ta jest większa niż w tej samej ilości mięsa wołowego, kurczaka, chleba czy ryżu.

Daktyle- źródło cukrów prostych


Daktyle są bogate w cukry proste (73 g /100 g), które nie wymagają procesu trawienia, lecz od razu zostają wchłonięte przez organizm. Są doskonałym źródłem energii dla sportowców przed i po treningu. Ponadto uzupełniają niedobory glikogenu w wątrobie i mięśniach. Zawierają duże ilości potasu dlatego ich spożycie  jest wskazane po ciężkich wysiłkach oraz przy intensywnym poceniu się.

Daktyle zaleca się także przy schorzeniach serca i naczyń krwionośnych oraz zapaleniu gardła. Ze względu na to że nie zawierają cholesterolu i mają niewielkie ilości tłuszczu, są dobrym źródłem energii dla osób odchudzających się a w szczególności uprawiających sport.  Zawierają duże ilości związków biologicznie czynnych, które mają wpływ na poprawę urody.

My niestety musimy korzystać z daktyli suszonych, które polecam jako „przekąski ” w trakcie lub po treningu.

100 g Daktyli suszonych to – 316 kcal
witaminy :
C (5 mg), B1 (0,09 mg), B2 (0,10 mg), P (0,50 mg), B6 (śladowe ilości), A (0,05 mg), PP (2,20 mg ).

oraz:
wapń (59 mg), sód (1 mg), potas (79 mg), magnez (58 mg), żelazo (3 mg), miedź (0,28 mg), cynk (0,30 mg), fosfor (63 mg).

Advertisements

3 responses to “Dlaczego daktyle?

  1. My niestety musimy korzystać z daktyli suszonych
    I tu się nie zgodzę 🙂 W zeszłym tygodniu moja żona kupiła mi świeże daktyle w warzywnym na osiedlu 🙂 Cena 14 zł za paczkę (całkiem spora – ponad 0.5kg) ŚWIEŻUTKICH i mięciutkich daktyli prosto z Iranu. Po rozpakowaniu można je trzymać w lodówce przez dłuższy czas.
    Żeby było jeszcze lepiej to wczoraj kupiłem batony daktylowe w Marks & Spencer. Na treningu sprawdzają się rewelacyjnie.

    Aha znalazłem też sklep http://www.ekosklep.com.pl/daktyle-swieze-450g-p-359.html który sprzedaje świeże daktyle.

    • To jest bardzo dobra wiadomość dla ludzi uprawiających sporty wytrzymałościowo-siłowe. Nie ocenione działanie daktyli podczas wysiłku trzeba sprawdzić samemu ale widzę, że niektórym już nie trzeba zachwalać tego produktu.

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s