Co jeść przed treningiem kolarskim?


Co jedzą kolarze

Co jedzą kolarze

Podczas przygotowywania się do startów w sezonie należy nie zapominać, że to co jemy i w jaki sposób dostarczamy te składniki do organizmu odgrywa istotną rolę w tworzeniu naszego całego wizerunku sportowego. Pokarmy oraz napoje powinny spełniać 5 zasadniczych funkcji:

1. Zlikwidować głód.
Nie należny lekceważyć rannego posiłku! Jeśli długo będziesz głodny masz duże szanse aby organizm nie miał wystarczającej ilości paliwa do przeprowadzenia treningu. Nastąpi wtedy znaczący spadek glikogenu w mięśniach i wątrobie – Ty odczujesz to jako zmęczenie i znaczenie obniżenie tempa treningu. Staraj się aby posiłek spożywać minimum 2 godziny przed treningiem. Jeśli nie lubisz jeść zaraz po przebudzeniu możesz spróbować formy płynnej pokarmu.

2. Uzupełnić zapas węglowodanów
Podczas snu twój organizm wykonuje wszystkie podstawowe czynności życiowe  np. oddychanie, praca serca, ruchy mięśni, trawienie to wszystko wymaga nakładu energii a tym samym jej utratę podczas snu. Gdy się budzisz twoje zapasy węglowodanów są uszczuplone o 140 do 260 kcal w zależności od twojej masy ciała i ilości tłuszczu. Uzupełnienie tej ” straty węglowodanowej” jest bardzo ważne dla utrzymania prawidłowej homeostazy.

3. Uzupełnić ilości płynów
Sen jest także odpowiedzialny za utratę części wody poprzez oddychanie, pocenie się i czynności fizjologiczne. Rano mamy o 700 ml mniej wody , którą należny uzupełnić.

4. Zachować homeostazę
Musimy pamiętać o tym, aby osiągnąć jak najwyższą wydajność energetyczną nie wpływając bezpośrednio w inne procesy. Niektóre składniki pokarmowe mogą  zwiększyć nasza sprawność organizmu ale o tym może później 🙂

5. Szybka regeneracja i powrót sprawności po treningu.
Im lepiej przygotujesz twój organizm do wysiłku, tym szybciej po jego zakończeniu wrócisz do pełnej formy. Jeśli zaczniesz trenować bez odpowiedniego przygotowania to jedzenie „dziwnych specyfików” podczas treningu nie pomoże. Po treningu i kolejnych dniach ćwiczeń będzie Ci trudno wrócić do normalnego tempa. Szczególnie niebezpieczne jest to dla sportowców trenujących kilka razy dziennie oraz biorących udział w wyścigach wieloetapowych.

Pozdrawiam.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s